Кварцова лампа — це вид лампи, яка здатна випромінювати енергію у видимому діапазоні. Містить ртутну люмінесцентну речовину і є джерелом ультрафіолетового випромінювання.

Матеріал виготовлення — кварцове скло, яке чутливе до ультрафіолетового спектру. Чим відрізняється кварцове скло від увіолевого? Справа в тому, що увіолеве скло використовується для бактерицидних ламп і здатне фільтрувати озонові хвилі. Чого не можна сказати про кварцове. З цього випливає те, що робота кварцової лампи супроводжується озоноутворенням, дія якого спрямована на посилення дезінфікуючої здатності УФ. Однак, варто відзначити, що великі концентрації згубно впливають на організм людини. Існують безозонові кварцові опромінювачі, скла яких мають у складі атмосферний оксид чотиривалентного титану. Останній здатний поглинати озонові хвилі з довжиною 185 нм.

З якою метою застосовують кварц-лампи?

Ультрафіолет має найпотужніший бактерицидний ефект. Тому його часто використовують для очищення повітря у приміщеннях, а також для дезінфекції поверхонь від впливу хвороботворних мікроорганізмів. У допустимих дозах УФ позитивно впливає на здоров'я. Він допомагає організму протистояти інфекціям та має потужний протизапальний ефект. УФ також сприяє прискоренню обмінних процесів та стимулює регенеративні здібності організму. Він прискорює ранозагоювання та сприятливо впливає на шкіру. Крім того, УФ здатний поповнювати дефіцит сонячного випромінювання.

З огляду на принцип дії ультрафіолетового випромінювання застосування кварцуючих ламп припустимо щодо опромінювачів як відкритого так закритого типів, що мають різну будову та потужність. 

Кварцові лампи застосовуються з метою:

  • проведення дезінфікуючих заходів у приміщеннях, здебільшого у лікарнях, дитячих закладах і навіть в умовах будинку;
  • з лікувальною метою за наявності захворювань дихальної системи, порожнини рота, зв'язково-суглобового апарату, травматичних ураженнях та шкірних хворобах шляхом місцевого, загального та внутрішньопорожнинного впливу;
  • для посилення синтезу вітаміну Д з метою профілактики рахіту та боротьби з наслідками раніше перенесеної недуги;
  • для поповнення дефіциту ультрафіолету у рослин та тварин, що знаходяться в умовах теплиць, оранжерей, розплідників, ферм, зоопарків тощо.

Це лише деякі приклади застосування кварц-ламп. Технології їх використання постійно розвиваються, і в різних галузях можуть бути інші спеціалізовані застосування кварцових ламп.

Як здійснюється процес кварцювання?

У приміщеннях для даної маніпуляції використовують лампи високої потужності, що мають відкритий корпус. Перш ніж користуватися такою, дуже важливо дотримуватися деяких правил, що стосуються техніки безпеки:

  • не дивитися на лампу в процесі її роботи;
  • не знаходиться в приміщенні під час роботи лампи, при нетривалому перебуванні слід використовувати захисні окуляри;
  • при проведенні кварцювання на дверях приміщення важливо залишати повідомлення про маніпуляцію;
  • після завершення слід провітрювати приміщення від 15 до 30 хвилин. Це необхідно для утилізації надлишкового озону.

У лікарнях існують певні графіки проведення кварцювання, пов'язані з проведенням прибирання вологого типу. Після звичайного прибирання лампу включають на півгодини, а після генеральної на кілька. Кратність звичайного прибирання та 30-хвилинного кварцювання — 2 рази на день, а кратність генерального прибирання залежить від призначення кімнати.

Кварцювання в побутових умовах

У квартирах процедура кварцювання має на увазі послідовну обробку всіх кімнат. У процесі роботи лампи квартира має бути повністю порожньою. Крім людей та тварин, слід також винести з неї рослини. Лампу слід встановлювати в центрі кімнати для того, щоб промені могли повністю охопити площу. Всі правила, що стосуються кварцювання в умовах будинку, точно такі ж як і в лікувальних закладах. Відмінність полягає лише в потужності приладу та тривалості маніпуляції. В умовах будинку вона не повинна тривати довше за півгодини. Якщо лампа не без озонового типу, провітрювання приміщення є обов'язковим. 

Як часто потрібно кварцювати квартири та житлові приміщення?

З метою профілактики — кілька разів на тиждень. При епідеміях грипу або гострих респіраторних захворюваннях, особливо якщо у стінах будинку хвора людина, необхідно проводити маніпуляцію щодня.

За якими критеріями слід вибирати кварцову лампу?

Насамперед важливо визначитися з цілями, для яких вам необхідний опромінювач, наприклад, для проведення фізіопроцедур, поповнення дефіциту УФ або дезінфекції приміщень. Для кожного з вищезгаданих випадків використовуються ррізні типи приладів. Однак існують і багатофункціональні варіанти, тому перед використанням слід ознайомитися з інструкцією з експлуатації. Далі слід визначитися зі сферою застосування. 

Переважна частина опромінювачів придатна для використання як в умовах будинку, так і в лікувальних закладах. Однак є й такі, що підходять лише для спеціального використання у певних умовах. А є

малофункціональні варіанти з малою потужністю, які придатні лише для побутових цілей. 

Для проведення загального опромінення підійдуть фізіотерапевтичні опромінювачі, які встановлюються на підлогу та мають відбивач та штатив. Що стосується внутрішньопорожнинного опромінення, то в такому випадку потрібні спеціальні прилади. Вони встановлюються на стіл та мають насадки-тубуси. Для локального на шкірні покриви можна використовувати як настільні і підлогові варіанти. Важливою умовою є лише наявність спеціальної заслінки, за допомогою якої можна регулювати площу впливу. 

Також до важливих характеристик, на які слід звернути увагу при виборі опромінювача, є його потужність. Площа впливу та на об'єм повітря що знезаражується. У побуті найдоцільнішим буде застосування безозонових приладів. У лікувальних закладах застосовуються опромінювачі стаціонарного типу, а для побутового використання найбільш доречні переносні варіанти.

Коли потрібно використовувати кварцові лампи?

Ознайомитись з найбільш ємним списком показань можна вивчивши інструкцію того чи іншого варіанту опромінювача, оскільки багато в чому вони залежать від будови приладу. Однак, якщо брати до уваги загальні показання до застосування ультрафіолетового випромінювання, то до них належать:

  • захворювання дихальної системи (хронічний бронхіт, бронхіальна астма);
  • запальні захворювання статевої системи у жінок;
  • невропатії, невралгії;
  • захворювання кістково-суглобового апарату (артрит, артроз, порушення цілісності кістки);
  • нагноєні та чисті рани, виразки, запальні захворювання шкірних покривів та ПЖК;
  • поперечний герпес;
  • пика;
  • гострі респіраторні вірусні захворювання;
  • отоларингологічні захворювання;
  • хвороби ротової порожнини.

Важливо зазначити, що застосування кварцових ламп має здійснюватися з обережністю та відповідно до рекомендацій виробника. УФ-випромінювання може бути небезпечним для очей і шкіри, тому необхідно дотримуватися правил безпеки.

У яких випадках застосування кварцових ламп протипоказано?

Особам, що мають індивідуальну непереносимість УФ випромінювання, а також при:

  • наявність онкологічних захворювань;
  • активна форма туберкульозу;
  • наявність печінкової або ниркової недостатності;
  • виразковій хворобі у стадії загострення, запаленні підшлункової залози, хронічних гепатитах;
  • наявність захворювань системи згортання крові;
  • атеросклероз та порушення мозкового кровообігу;
  • гіпертонічної хвороби;
  • наявність системних патологій сполучної тканини;
  • в постінфарктному періоді;
  • гіпертиреозі;
  • гарячих станах;
  • виснаження крайнього ступеня.

Перш ніж купувати та експлуатувати прилад у домашніх умовах, необхідно ознайомитися з протипоказаннями. Повідомте лікаря, який призначив опромінення, про наявність хвороб, як гострих, так і хронічних.

Кварцювання: як проводити процедуру?

Для кожної хвороби існує певна схема лікування. Індивідуально підбирається, яким способом буде проводитися УФО, при якій потужності, скільки необхідно процедур для досягнення необхідного терапевтичного ефекту, скільки триває процедура і з якою періодичністю. Дуже важливо враховувати вікову категорію пацієнта та особливості його організму. Важливо дотримуватися інструкції і дотримуватися схеми, призначеної лікарем. Потужність приладу можна відрегулювати відштовхуючись від типу опромінення та відстані його дії. Пам'ятайте, що будь-який пристрій слід експлуатувати за інструкцією з дотриманням робочих інтервалів та перерв. У процесі загального та місцевого впливу ультрафіолету слід дотримуватися техніки безпеки. Використовуйте захисні окуляри, які завжди додаються до опромінювача. При локальному вплив зайві ділянки шкірних покривів слід накрити щільною тканиною. У ході загального опромінення об'єкт повинен розташовуватись на відстані 70 сантиметрів від джерела. На початку сеансу необхідно використовувати сонцезахисний крем. 

Тривалість процедур поступово збільшується. Перша процедура триває близько 30 секунд, у деяких випадках досягає 1 хвилини, максимальна безперервна дія на одну з ділянок може тривати кілька хвилин. Під час сеансу допускається локальна обробка 5 зон.

Кварцювання як метод профілактики та лікування багатьох хвороб

Кварцові опромінювачі різних типів застосовуються з метою знезараження приміщень. Це є обов'язковим заходом за умов несприятливої епідемічної ситуації. УФО показано при багатьох хворобах, оскільки сприяє:

  • швидка нормалізація здоров'я;
  • прискорення процесу одужання;
  • зниження лікарського навантаження на організм пацієнта.

Однак важливо пам'ятати, що якщо неправильно застосовувати ультрафіолетове опромінення, то воно може негативно позначитися на стані здоров'я. З цього випливає, що при використанні опромінювачів слід дотримуватись техніки безпеки, щоб убезпечитися від можливих небезпечних наслідків. 

Фізіотерапевтичні процедури з використанням УФО слід проводити лише за приписом лікаря, за наявності показань та відсутності протипоказань.