Одним із різновидів ламп ультрафіолетового випромінювання є бактерицидна. Вона випромінює енергію у видимому діапазоні та має трубкоподібну колбу з електричними контактами на кінцях. Даний вид ламп виготовляється із спеціального скла. Через нього здатні проходити ультрафіолетові промені певного діапазону. Ультрафіолетове випромінювання довжиною хвилі від 205 до 315 нанометрів має яскраво виражені бактерицидні властивості. Вони мають руйнівну дію на генетичний матеріал мікроорганізмів. Це призводить до уповільнення процесу їхнього розмноження і зрештою до загибелі. Внаслідок цього УФ застосовують для дезінфекції поверхонь та середовищ.

У яких областях застосовуються бактерицидні лампи?

Дані прилади мають різну потужність і відрізняються за будовою, проте незалежно від цього знайшли своє застосування в:

  • боротьбі з мікробним обсіменінням, у проведенні профілактичних дезінфекційних заходів у людних приміщеннях, де є підвищений ризик зараження повітряно-краплинними захворюваннями (лікарні, дитячі заклади, виробничі об'єкти, громадське харчування);
  • дезінфекції поверхонь для приготування їжі, а також кухонного приладдя здебільшого у закладах громадського харчування (кафе, ресторани);
  • підтримка стерильних умов у блоках проведення хірургічних втручань;
  • дезінфекції об'єктів загального користування в дитячих закладах, школах;
  • знезараження елементів одягу та речей спільного використання в домашніх умовах та в громадських закладах;
  • дезінфекції палат у лікарнях та кімнатах у будинках та квартирах, у яких перебувають інфекційні хворі;
  • дезінфекції повітряних мас у закритих вентиляційних, рециркуляційних системах, а також у кондиціонерах.
  • стерилізації медичного інструментарію та місць його зберігання;
  • знезараження води як допоміжний метод на додаток до хлорування;
  • знезараження стічних вод. 

Є гарною альтернативою хлору. Він не тільки бореться з патогенними бактеріями, але й сприятливо впливає на стан рослин і живності водойм. Ультрафіолет активний тільки в момент обробки, тому несприятливі наслідки виключені.

Які види бактерицидних ламп та приладів для опромінення?

Здебільшого одну від іншої лампи відрізняють такі показники: 

  • потужність (Вт), діапазон поширення випромінювання, колби, що складаються з відмітних стекол і мають різне наповнення. Опромінювачі також відрізняються і будовою корпусу, а також способом дії та локалізацією приладу.

Ультрафіолетові лампи бувають декількох видів:

  • озонові;
  • безозонові;

Перший варіант складається з колб, які у свою чергу складаються з кварцового скла. Останнє здатне пропускати УФ-промені з широким спектром (навіть із хвилею 185 нанометрів). Жорсткий тип випромінювання з такою хвилею призводить до надмірного утворення такої речовини як озон (О3). Останній у свою чергу у великій кількості здатний завдати шкоди організму.

Через це необхідно обережно ставитись до застосування озонових ламп. Важливо контролювати рівень озону, регулярно провітрювати приміщення, а краще мати потужну вентиляційну систему.

До найбільш зручних і менш небезпечних варіантів слід все ж таки віднести бактерицидні лампи. Це варіанти безозонових ламп, до складу яких входить увіолеве скло. Вони добре пропускають бактерицидні хвилі, перешкоджаючи проходженню озонових.

  • ртутні (високого та низького тиску);
  • ксенонові;

Отже, що стосується ртутних ламп, то вони існують у двох видах. При проби електричним зарядом випаровування ртуті підсвічують. Лампи з низьким тиском, у переважній більшості випадків, мають хвилі завдовжки 254 нанометри, що мають потужний знезаражуючий ефект.

Що стосується ламп високого тиску, то у них бактерицидна активність виявляється меншою, проте через більшу потужність вони здатні впливати на велику площу. Єдиним недоліком ртутних ламп є наявність ртуті, пари якої становлять небезпеку у разі порушення цілісності колби. У таких випадках необхідно дотримуватись правил утилізації.

Лампи ксенонового типу — це найсучасніший вид ламп, споряджених бактерицидним випромінюванням. Вони є високо екологічними, дуже ефективними та здатні проводити знезараження у дуже короткі терміни. Однак їм властиво швидко ламатися, а для їх функціонування необхідні дорогі електричні установки високої напруги.

Опромінювачі та рециркулюючі прилади відкритого та екранованого типу

Бактерицидні лампи належать до опромінювачів, які мають не тільки джерело, а й відбивач, корпус із кріпленням та іншими необхідними елементами.

Разновидності опромінювачів:

  • відкриті, прямого типу опромінення;
  • екрановані з відбиваючим типом опромінення;
  • комбінованого типу;
  • закритого типу.

Відкриті варіанти здатні знезаражувати повітря в діапазоні досяжності ультрафіолетових променів, також вони можуть їх поширювати шляхом розсіювання в різні боки або фокусувати. Прямий тип опромінення небезпечний, тому доцільно його застосовувати лише в безлюдних приміщеннях та дотримуватися всіх правил безпеки, включаючи повідомлювальні таблички або сигнали. Це необхідно для того, щоб убезпечити людину від потрапляння в потенційно небезпечну ситуацію.

Опромінювачі непрямого типу мають рефлектор і прикріплюються до стелі частиною, що відбиває. Таким чином, промені від лампи завдяки рефлектору екрануються і проходять по верху, це дозволяє убезпечити всіх живих істот від впливу небезпечного випромінювання. Завдяки таким здібностям прилади даного типу можна сміливо експлуатувати у людних приміщеннях. Однак і в цих примірниках є певні обмеження. Вони можуть працювати 8 годин протягом доби, контролювати рівень озону і при необхідності відключати прилад. Також слід дотримуватися тонкощів щодо розміщення опромінювача - 2 метри над рівнем підлоги. Більш ефективним їх робить біле забарвлення стелі та гарна внутрішня вентиляція, при функціонуванні якої під вплив променів потрапляють усі повітряні шари. За відсутності вентиляції, циркуляція повітря слабка, а отже низ приміщення не знезаражується.

Опромінювачі комбінованого типу мають у складі 2 лампи, які розділені екраном. Одна спрямовує промені вгору, а інша вниз. Вони можуть працювати як поперемінно, так і одночасно. Для застосування в порожніх приміщеннях підійде комбінований і прямий варіанти, а в людних кращим є екранований варіант (коли функціонує лише верхня лампа).

Опромінювачі закритого типу мають альтернативну назву — рециркулятори. Самої лампи не видно, оскільки вона знаходиться в корпусі, який обладнаний отворами для вентиляції. Процес дезінфекції та опромінення повітря здійснюється всередині камери, а повітряні маси переміщуються за допомогою вбудованого в рециркулятор вентилятора. Такі варіанти приладів можна без побоювання використовувати у приміщеннях з людьми. До речі, вони навіть є складовою систем закритого типу, які відповідають за перекачування повітряних мас.

Виходячи зі способу встановлення прилади можна розділити на дві категорії:

  • стаціонарні;
  • мобільні.

Перший варіант встановлюється на поверхні і в свою чергу ділиться на стельові (встановлюються шляхом підвішування) та настінні (встановлюються шляхом накладання) варіанти. Останні можуть бути різної габаритності. Більш об'ємні та потужні прилади краще встановлювати на підлозі, для зручності їх пересування є коліщатка. Негабаритні та компактні прилади краще можна встановлювати в будь-якому зручному місці чи підлогу, чи стіл. 

Деякі апарати мають спеціальний штатив, за допомогою якого можна встановлювати лампу на потрібній від поверхні відстані. 

На чому акцентувати увагу вибираючи бактерицидну лампу?

Насамперед слід звернути увагу на потужності як самої лампи, так і апарату в цілому. Оскільки від цих показників залежатиме величина поверхні та кількість повітря, яке зможе охопити прилад. Для місцевого знезараження речей, предметів, малих за площею кімнат буде цілком достатньо опромінювача з потужністю 15 Вт. Для приміщення з площею 40 м2 підійдуть прилади на 30 Вт. Все що перевищує площу в 40 м2 потребує більш потужних установок, що містять більшу кількість ламп або, як альтернатива, багато опромінювачів з однією лампою. 

На піку популярності ртутні лампи. Щодо ксенонових, то їх експлуатація досить затратна. Озонові варіанти — прерогатива приміщень із чудовою вентиляційною системою. Або ж у випадках, коли є можливість для провітрювання. В іншому слід віддати перевагу безозоновим лампам.

Для організацій, де можливим проведення опромінення без людей добре підійде варіант відкритих опромінювачів. Оскільки вони здатні добре знезаражувати при помірному споживанні електроенергії. Якщо все ж таки графік роботи не дозволяє щоб приміщення довго порожніло, тоді варто звернутися за допомогою до комбінованих опромінювачів. Що стосується малолюдних приміщень на кшталт туалетів або коридорів, то в таких випадках буде достатньо екранного опромінювача. Лікувальним закладом, виробничим об'єктам та в будинку/квартирі слід віддати перевагу рециркуляторам. Оскільки вони не становлять небезпеки для живих істот, що знаходяться в приміщенні.

Мобільні варіанти хороше рішення в ситуаціях, коли постійно змінювати розташування опромінювача та знезаражувати різні об'єкти. Також єчи дезінфекція приміщень здійснюється згідно з графіком. 

Стаціонарні моделі доречні для постійної обробки того самого приміщення. Бактерицидні лампи — відмінне рішення як для дому, так і для громадських місць. Багато хто помилково вважає, що бактерицидні лампи застосовуються лише в медицині, проте це не так. На сьогоднішній день вони затребувані у багатьох сферах (закладах громадського харчування, дитячих закладах тощо). Також їх можна застосовувати в домашніх умовах, важливо лише підібрати відповідну за потужністю модель.

Сфера застосування, потужність опромінювача та потужність самої лампи — вся ця інформація є у паспорті приладу. При установці та використанні даних пристроїв важливо пам'ятати про техніку безпеки та дотримуватися всіх рекомендацій. Оскільки у протилежному випадку існує більша ймовірність, що опромінення завдасть вам більше шкоди, ніж користі.